آمار خرید عینک واقعیت مجازی سونی PlayStation VR از رقبا پیشی گرفت

سازمان تحقیقاتی کانالیس در گزارش جدید خود اعلام کرده که آمار خرید هدست واقعیت مجازی در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۷ برای اولین بار شاهد رشد یک میلیون دستگاهی بوده است. تقریبا نیمی از این تعداد، مربوط به خرید هدست واقعیت مجازی سونی PlayStation VR بوده‌ است. عینک آکیولس ریفت موفق به تصاحب بیش از ۲۰ درصد از سهم آمار خرید عینک واقعیت مجازی شد. در جایگاه دوم اچ‌تی‌سی وایو قرار دارد که ۱۶ درصد از سهم بازار را تصاحب کرده است. بنابراین بالاخره آمار خرید عینک واقعیت مجازی سونی PlayStation VR از رقبا پیشی گرفت.

آمارها نشان می‌دهند که فروش عینک واقعیت مجازی رشدی یک میلیونی داشته و سونی سهم به‌سزایی در این رشد ایفا کرده است و این در حالی است که قیمت عینک واقعیت مجازی سونی PlayStation VR حدودا 400 دلار است و در ادامه به مقایسه قیمت هدست واقعیت مجازی های مذکور نیز خواهیم پرداخت.

آمار خرید عینک واقعیت مجازی سونی PlayStation VR از رقبا پیشی گرفت

در طی این سه ماه بیش از یک میلیون هدست به فروش رسیده است که حدودا نیمی از آن‌ها هدست واقعیت مجازی شرکت سونی یعنی PlayStation VR بوده‌اند. با اینکه فرآیند فروش هدست واقعیت مجازی در دنیای گیمینگ به‌کندی پیش می‌رود، فروش این محصولات ماه به ماه افزایش پیدا می‌کند و سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۷ بیشترین رشد را در فروش هدست‌ واقعیت مجازی پیشرفته نشانگر است.

رشد ثبت‌شده را می‌توان تا بخشی مربوط به کاهش قیمت‌های اخیر دانست. کلا این آمار نشان‌دهنده‌ی پویایی عرصه واقعیت مجازی است. قیمت عینک واقعیت مجازی آکیولس ریفت ابتدا به ۴۰۰ دلار کاهش یافت و سپس طی رویدادی به قیمت ۳۵۰ دلار هم به فروش رسید. قیمت هدست واقعیت مجازی اچ‌تی‌سی وایو به ۶۰۹ دلار همراه با باندل کاهش یافت. این کاهش‌ قیمت ها باعث شد که کاربران قدرت خرید عینک واقعیت مجازی های پیشرفته  را بیش از پیش پیدا کنند.

نسخه های میان‌رده‌ و مقرون‌به‌صرفه‌ی آینده مانند آکیولس گو (Oculus Go) و اچ‌تی‌سی وایو فوکس (HTC Vive Focus) به گسترش بازار هدست‌ واقعیت مجازی یاری خواهند کرد.

چیزی که در مطالعات کانالیس به آن توجه نشده است، هدست‌های واقعیت مجازی پایین‌رده است. مانند گیر وی‌آر سامسونگ و حتی نمونه‌های پایین قیمت تر مانند کاردبورد گوگل همچنان جزو محبوب‌ترین هدست‌های واقعیت مجازی هستند. این هدست‌ها با اینکه امکانات پیشرفته‌ی رقیبان خود را ندارند، به تعداد بالا فروش می‌روند و محبوبیت بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *